Przyjazny żłobek dla małego zdobywcy

Polinezja Dolittle

Kilkulatek jest niezwykle zainteresowany poznawaniem świata. Ciekawi go wszystko: od najmniejszych przedmiotów (które nierzadko testuje, wkładając do ust), po największe rzeczy (ich wytrzymałość sprawdza za pomocą pulchnych paluszków). Otaczająca rzeczywistość jest poligonem doświadczalnym, a żeby nie zgubić się w gąszczu nowości, potrzebne jest przyjazne środowisko i wykwalifikowany przewodnik. W te wytyczne idealnie wpisuje się żłobek.

Przyjazny żłobek dla małego zdobywcy

Odpowiednia infrastruktura

Dziecko musi mieć zapewnione najlepsze warunki do rozwoju. Wiedzą o tym rodzice, więc starają się zaadaptować dom sposób, by malcowi niczego nie brakowało. Podobnymi kryteriami kierują się w trakcie wyboru instytucji, która zajmie się ich pociechą, kiedy skupią się na obowiązkach zawodowych. Funkcję wychowawczą w tym czasie przejmuje żłobek. Rzeszów jako największe miasto Podkarpacia z zasady ma dysponować rozbudowaną bazą specjalistycznych placówek działających w tej branży, ale czy tak jest na pewno?

Nieliczne jednostki posiadają odpowiednią infrastrukturę. A do takiej zalicza się okazała bawialnia wyposażona w różnego rodzaju zabawki, przestronna toaleta czy dodatkowe pomieszczenie przystosowane do zajęć technicznych i plastycznych. Nieodzownym elementem są także sypialnie – w nich najmłodsi zregenerują siły po wyczerpującej zabawie bądź ćwiczeniach manualnych. 

Profesjonalna opieka

Funkcjonalne lokale są jedną ze składowych, jakimi muszą charakteryzować się żłobki. Rzeszów powinien również skupiać wykształconych pedagogów, bo będą oni tworzyć kadry instytucji zajmujących się maluchami. Opiekunowie odgrywają niebagatelną rolę w początkowych etapach edukacji. Rozwijają percepcję małego człowieka, wpływają na jego wyobraźnię, uczą podstawowych zasad i odruchów, które wchodzą w nawyk. Są wzorem, nieświadomym autorytetem, dlatego nie mogą być to osoby z przypadku. Nawet w kwestii wychowania potrzebni są profesjonaliści. Zdarza się, że ten pierwszy nauczyciel jest też pierwszą miłością, bo przecież wielu obecnych dorosłych podkochiwało się kiedyś w czułej przedszkolance i pamięć o niej pielęgnuje do dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *