Montessori – wszystkie za i przeciw

Nowoczesne metody nauczania wciąż wzbudzają kontrowersje. Dla jednych są cudownym odkryciem, a dla innych wypatrzeniem, z którym trzeba walczyć. Nauka malucha od najmłodszych ma ogromne znaczenie dla jego przyszłości. Wypracowane nawyki są wykorzystywane w kolejnych latach. Czy dziecko potrafi samodzielnie się edukować, czy jego natura jest do tego przygotowana? Dokładnie tę kwestię porusza Montessori metoda. Czym ona jest, na czym polega i dlaczego jest tak kontrowersyjna?

Metoda Montessorii o co chodzi?

Metoda nauczania dzieci, określana mianem Montessorii została stworzona przez doktor Marię Montessorii. Zaczynała ona swoje badania w zakładzie psychiatrycznym, gdzie jej podopieczni mogli podczas nauki zachować całkowitą dowolność. Przyniosło to zaskakująco dobre efekty, dlatego też badaczka otworzyła przedszkole, w którym praktykowała swoje sposoby nauki. Montessorii, o co chodzi? Dziecko jest w centrum własnej edukacji, to ono decyduje, czego chce się uczyć i jest w stanie edukować samego siebie. Nauczyciele są wsparciem, dzięki które u pomagają chłonąć wiedzę w tak zwanych wrażliwych okresach dziecka, kiedy jego podatność na przyswajanie nowych rzeczy jest bardzo duża. Dzieci nie są przymuszane do nauki, nie mają zadań, ale same podejmują decyzje i wybierają to, co według nich jest dla nich najlepsze.

Montessorii od czego zacząć?

Na samym początku warto, aby rodzice zmienili myślenie o edukacji. Pomocne w tej kwestii jest poznawanie tej metody, czytanie różnych artykułów, książek i instrukcji. Nie można narzucać dziecku własnych pasji i pomysłów. To ono jest odkrywcą, kreatorem, działa samodzielnie i umie skoncentrować się na tym, co słuszne. Montessorii, od kiedy? Od samego początku. Bardzo ważne, aby nie ograniczać naturalnego rozwoju malucha, ale wspierać je. Pomagać, ale nie narzucać.

Przedszkole Montessorii za i przeciw

Istnieje bardzo wielu zwolenników i przeciwników metody Montessorii. Pozwala ona na to, aby nie wkładać dziecka w schematy i wykształcić osobę, która uczy się wyłącznie tego, co będzie na sprawdzianie. Łączenie dzieci w grupy, w których znajdują się osoby w różnym wieku, pozwala na uczenie się kontaktów społecznych, obserwacji i porządku. Montessorii jest specyficzną nauką dlatego też powrót do normalnej szkoły, może być bardzo trudny dla dziecka, a przystosowanie się do panujących tam reguł niemożliwe. Co więcej, nie gwarantuje ona sukcesu. Bardzo duże znaczenie odgrywają pedagodzy, którzy powinni być dobrze przeszkoleni oraz rodzice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *