Mitologia grecka – skąd się wzięła i kiedy powstała?

Któż nie słyszał o mitologii greckiej? Jest ona obecna w każdej szkole i stanowi dość obszerny dział w edukacji. Nic dziwnego, ponieważ jest to kwintesencja kultury greckiej, jej wierzeń, opowieści i mitów, które wpłynęły na obraz obecnej kultury całej Europy. Motywy dostępne w religii Greckiej były wykorzystywane przez lata i wciąż silne oddziałują na współczesną kulturę i sztukę. Mitologia pozwoliła ukształtować wiedzę o świecie i ludziach, co wyjaśnia, dlaczego mitologia jest ponadczasowa. Jej prawdy wciąż są aktualne, tylko trzeba je odpowiednio przystosować do obecnych realiów.

Mitologia co to znaczy?

Czym właściwie jest mitologia? Zbiorem wierzeń danej grupy etnicznej lub ludu. Mity, legendy i przygody stanowiły dla tych ludów system religijny, który opowiadał o bóstwach i ich przygodach. Są to opowieści przekazywane na samym początku ustnie, a z czasem zostały one spisane. Często wierzenia ulegały modyfikacjom, ponieważ przekaz był ubarwiany lub zmieniany przez kolejne pokolenia. Mity nie są prawdziwe, dlatego też nie można określić wierzeń katolickich jako mitologii, gdyż dla wyznawców chrześcijaństwa każda postać i wydarzenie ma potwierdzenie. Co oznacza, że nie jest tylko mitem, wymysłem, wierzeniem.

Mitologia, jako gatunek literacki

Mitologia może być rozumiana, jako zbiór opowieści przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie. Właśnie z tej przyczyny ciężko jest jednoznacznie określić, mitologia, kiedy powstała? Znacznie lepiej jest znaleźć początki tej nauki, jeżeli potraktuje się ją jako gatunek literacki. Dzieła z tego okresu pojawiają się już w starożytności. Jednak mitologia i mity to bardzo złożone i różnorodne utwory, w związku z tym dopowiedzenie na pytanie, mitologia jaki to gatunek literacki nie jest prostym zadaniem. Mit, czyli opowieść o bóstwach nie jest gatunkiem literackim. Można powiedzieć, że należy on do epiki, ale sam w sobie nie stanowi odrębnej części literatury. Mity stały się inspiracją do tworzenia różnorodnych toposów literackich, które odnajdywały się w wielu późniejszych utworach.

Mitologia grecka – początki

Przekazywanie wierzeń i mitów ustnie sprawia, że trudno jest określić, kiedy powstała dana mitologia. Jednakże to, co znamy obecnie, jako mitologia grecka pochodzi z V i IV w. p.n.e. Trudność umiejscowienia w czasie mitologii powoduje, że nie jest łatwo ustalić która mitologia jest najstarsza. Naukowcy określają, że jedną z najstarszych mitologii są wierzenia Aborygenów dotyczące snu, określane mianem Dreamtime. Jednakże, czy jest to prawda? Wiele wierzeń przekazywanych ustnie nigdy nie zostało odkrytych bądź zostały zbadane znacznie później. Prościej jest wyjaśnić, skąd się wzięła mitologia grecka, chociaż to także jest ciężkie zadanie. Początkowo była to religia martwych przedmiotów, a kult bóstw i bohaterów najprawdopodobniej przyszedł z indoeuropejskich plemion, które silnie oddziaływały na obraz obecnej mitologii greckiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *