Lektury – które warto przeczytać, a które mogą być na maturze?

Lektury kojarzą się z nieprzyjemnym obowiązkiem szkolnym. Zabierają czas, z założenia są nudne i ciężkie do zrozumienia. Jednak nie każda lektura musi być drogą przez mękę. Wystarczy zmienić nieco podejście i skupić się na walorach danej książki. Jeżeli to nie pomaga, to należy podejść do sprawy nieco bardziej praktycznie i zastanowić się, jakie są lektury, które mogą być na maturze. Taka wiedza pomoże lepiej przygotować się do tego ważnego egzaminu i daje szanse na lepszy wynik maturalny.

Lektura co to znaczy?

Każdy, kto uczęszczał do szkoły, definiuje lekturę jako książkę, którą trzeba było przeczytać na polski. Bardziej formalna definicja określa lekturę, jako utwór literacki zawarty w kanonie lektur wydanym w ramach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Bardziej dociekliwe osoby w słowniku etymologicznym mogą sprawdzić, skąd pochodzi słowo lektura. Wciąż znaczna część uczniów uważa czytanie za karę. Jest to bardzo niepokojące zjawisko. Prawdą jest, że czytanie lektur jest obowiązkiem, który nie każdy chce spełnić, ale wiele pozycji to klasyki, do których warto sięgać oraz które pasuje znać.

Pozycje, które trzeba znać

W życiu każdego ucznia pojawia się szereg lektur, do których przeczytania zachęca nauczyciel. Niestety podopieczni często sięgają po streszczenia, które upraszczają wiele wątków i opisów. Są książki, których nie sposób nie znać. Lektura, którą warto przeczytać, to niewątpliwe klasyk, jakim jest Mały Książę Antoine de Saint-Exupery. Także Pan Tadeusz, Akademia Pana KleksaKamienie na Szaniec są godne uwagi. Każda z nich to idealna lektura przed snem. Treść jest przyjemna, język prosty, a zawarte w nich historie wiele wnoszą do życia młodego człowieka. Natomiast Dziady, Lalka, Antygona, Cierpienia młodego Wertera, Nad Niemnem czy Wesele to pozycje, które mogą znaleźć się na maturze. Zapoznanie się z nimi to dobra strategia, dzięki której można liczyć na lepszy wynik z egzaminu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *