Klasyka literatury – książki, które trzeba przeczytać

Miłośnicy książek nie wyobrażają sobie dnia bez lektury, chociaż niewielkiego fragmentu jakiejś pozycji. Nie każdy jest takim pasjonatą, jednak istnieje kilka pozycji, z którymi warto zapoznać się, żeby mieć o czym rozmawiać w towarzystwie, rozumieć popularne cytaty z klasyki literatury i być uważanym za osobę inteligentną. Ponadto są to pozycje, które zmieniają pogląd na świat i ich znajomość może znacznie ubogacać osobowość. Czytanie książek wzbogaca słownictwo, rozwija i pozwala zabłysnąć. Jakie książki warto wpisać na listę tych obowiązkowych? Kilka podpowiedzi można znaleźć poniżej.

Klasyka literatury co to jest?

Zanim rozpocznie się przedstawienie najwartościowszych książek, dobrze jest uświadomić sobie, czym właściwie jest klasyka literatury. Są to pozycje książkowe, które powinien znać każdy i dla których warto poświecić kilka chwil. Oczywiście nikogo nie można przymusić do przeczytania konkretnych książek, ale wypada mieć pojęcie na temat arcydzieł, które zawojowały świat literatury i po dziś dzień oddziałują na wiele dziedzin i aspektów życia ludzkiego. Wiele osób oczytanych używa cytaty z klasyki literatury, dlatego też w dobrym guście jest wiedzieć o kontekście ich zastosowania.

Lista najważniejszych książek

Klasyki literatury, które trzeba przeczytać, mogą nieco różnic się między sobą. Wszystko zależy od osoby, która komponuje daną listę oraz od jej subiektywnych odczuć. Jednak istnieje kilka pozycji, które pojawiają się w większości zestawień i są wymieniane przez ekspertów i wielkich fanów literatury. Ilość pozycji także jest zmienna. Ciężko jest podać jednocyfrową liczbę, gdyż ilość fenomenalnych książek jest ogromna. Pomimo że jest to trudne zadanie, można wymienić najważniejsze klasyki, które od lat nie przestają być aktualne.

Klasyka literatury co warto przeczytać?

Niezależnie od rodzaju zestawienia i osób je tworzących szczytowe miejsce wciąż zajmuje „Mały Książę” Antoine De Saint-Exupéry, jest to propozycja, która kierowana jest nie tylko do dzieci. Ponadczasowość stwierdzeń oraz prawideł dotyczących miłości i przyjaźni wciąż zaskakuje. „Buszujący w zbożu” – J.D. Salinger to kolejny ważny punkt wśród klasyków literatury. Jest to pozycja, która przedstawia niechęć do wyznawanych w obecnych czasach wartości w sposób zabawny, ale skłaniający do refleksji. Nie można nie wspomnieć także o Mistrzu i Małgorzacie Michaiła Bułhakowa. Jest to lektura wymagająca, ale jej wielowątkowość pozwala na poznanie wielu ciekawych życiowych refleksji. Na liście nie mogło zabraknąć brytyjskich pozycji, takich jak „Duma i Uprzedzenie”, a także „Wichrowe Wzgórza”, opowiadających o wielkich i trudnych miłościach. Na liście często pojawiają się także dramaty i książki przygodowe. W wielu zestawieniach znajduje się Biblia, którą powinien przeczytać nie tylko Katolik. Klasyka literatury za darmo to marzenie każdego fana książek. Niego spełnienie jest możliwe, ponieważ dostępne jest kilka programów, udostępniających E-booki za darmo, umożliwiające poznanie najcenniejszych dzieł światowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *