Jak skutecznie uczyć się języka?

Nauka języka to do pewnego momentu nasz szkolny obowiązek. Idzie nam to więc niezbyt łatwo i nie zawsze przyjemnie. Często pojawia się poczucie, że materiału jest za dużo, nauczyciel nie potrafi przekazać wiedzy i cały ten postęp jest zbyt wolny. A co jeśli okaże się, że języka można się uczyć z przyjemnością?

Zacznij od…słuchania

Tak! Nie trzeba kupować wszystkich możliwych książek i zapisywać się na najdroższe kursy, żeby rozpocząć swoją przygodę z językiem. Zanim zainwestujesz środki w naukę sprawdź czy to jest to, co chcesz zgłębić i jaka forma najbardziej Tobie odpowiada – czy wolisz się uczyć samodzielnie, z kimś, a może w grupie? Wolisz metodę z podręcznikiem czy raczej lubisz niekonwencjonalne działania i liczy się efekt? Zacznij od włączenia prostego podcastu na przykład Duolingo czy jednej z hiszpańskich stacji radiowych. Osłuchaj się z językiem – codziennie chociaż te 15 minut. Wejdź w tryb przyswajania wiedzy. Nawet, jeśli sporo jeszcze nie rozumiesz to nic! To wszystko pozwoli Ci osłuchać się z konstrukcjami i w którymś momencie to, co słyszysz lub mówisz wyda Ci się podświadomie poprawne.

Mów na głos, rozmawiaj

Często wydaje nam się, że musimy mieć wyższy poziom opanowania języka, żeby w ogóle móc coś powiedzieć. Wcale nie – próbując swoich sił w nawet prostej komunikacji z nativem będziemy od razu, na bieżąco mogli zweryfikować nie tylko poprawność tego, czego się uczymy, ale i nasz postęp. Nikt nie zna języka tak dobrze i nie pomoże nam tak bardzo jak native speaker. Używaj języka, mów, pisz. Nie musisz przeznaczać na to specjalnego czasu w ciągu dnia. Nawet, kiedy jedziesz autem, tramwajem czy rowerem staraj się nazywać mijane elementy, powtarzaj sobie to, czego się ostatnio uczysz. Pozwoli to Twojemu umysłowi na lepszą kategoryzację wiedzy i wyrobi w Tobie nawyk nauki języka.

Skorzystaj z wiedzy profesjonalistów

Obecnie na rynku istnieje wiele szkół (na przykład Jezykosfera) czy miejsc do nauki online, które mogą pomóc Tobie w systematycznym i zorganizowanym przyswajaniu wiedzy. Mogą to być zajęcia online, stacjonarne, a nawet ich mix. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Jeśli jeszcze nie wiesz co Ci odpowiada zacznij od szkoły językowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *