Co to jest dysleksja i jak ją diagnozować?

Nieczytelne pismo, problemy z czytaniem i mylenie głosek nie musi oznaczać lenistwa czy niedbałość dziecka. Bardzo często takie objawy są związane z zaburzeniem, jakim jest dysleksja. Zrozumienie, co to jest dysleksja i czym się objawia, może pomóc w rozwoju malucha i zneutralizowaniu nieprzyjemnych i uciążliwych symptomów.

Co to jest dysleksja?

Dysleksja jest to zaburzenie, które powoduje trudność w pisaniu i czytaniu. Najczęściej można zauważyć nieczytelne pismo, które trudno rozszyfrować, mylenie podobnie wyglądających liter, a także problemy z czytaniem, artykułowaniem czy popełnianie błędów ortograficznych. Najważniejsze w dysleksji jest to, że uczeń ma wysoką inteligencję, często ponadprzeciętną, zna zasady, ale ich nie stosuje. Trudno określić, dlaczego jest dysleksja? Jednak jedną z najczęstszych przyczyn występowania tego schorzenia jest genetyka, ale może ono pojawiać się poprzez mikrourazy w układzie nerwowym i zaburzenia funkcjonowania analizatorów.

Jak rozpoznać dziecko z dysleksją?

Pierwsze objawy mogą pojawić się już w wieku niemowlęcym i rozwijać się na kolejnych etapach rozwoju. Zaburzenia w rozwoju mowy, mała aktywność ruchowa, zaburzenia w koordynacji wzrokowo-ruchowej, brak równowagi – to wszystko może być znakiem, że dziecko ma skłonności do dysleksji, ale wcale nie musi tak być. Co robi dysleksja w rozwoju malucha ciężko stwierdzić na tak wczesnym etapie, najlepiej diagnozowanie rozpocząć po 10 roku życia. Jednakże dobry pedagog, może zauważyć mocne symptomy dysleksji już w przedszkolu.

Dysleksja jak leczyć?

Jeżeli wiadomo już, dysleksja, kiedy diagnozować, to wielu rodziców zastanawia się, gdzie się udać i jak leczyć dysleksje. Ryzyko dysleksji może rozpoznać psycholog w przedszkolu, ale właściwa terapia rozpoczyna się szeregiem testów, które mają jednoznacznie potwierdzić chorobę. Dysleksji nie da się wyeliminować w całości, ale można zminimalizować jej skutki poprzez regularne ćwiczenia. Dotyczą one pisania, ortografii, ale także obejmują działania logopedyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *